Kokį audinį rinktis lovoms ir kaip jį prižiūrėti? Techninių specifikacijų paaiškinimas ir palyginimas
Renkantis medžiagą baldams, svarbu atsižvelgti ne tik į spalvą ar audinio raštą, bet ir į sudėtį, kokybę bei priežiūrą. Svarbu apgalvoti, koks audinys jums tinkamesnis – sintetinis ar natūralus. Natūralios medžiagos yra minkštesnės, tačiau jos sunkiau valomos. Kiek kitokios yra sintetinės medžiagos. Jos lengvai valomos, į jas sunkiau įsiskverbia purvas, jos yra ilgaamžiškesnės.
Gobeleno rūšis
Sudėtis
Martindeilo testas
Blukimas
Pilingas
Audinių priežiūra
Oeko-Tex® Standard 100 sertifikatas
Draugiškas gyvūnams (Pet Friendly)
Eksperto komentaras
Specialistai taip pat pataria rinktis lovas su audiniu aptraukta atrama, jei miegamasis kambarys yra šiauriniame namo kampe arba, jei jame yra vėsiau, nei kituose. Lovos atrama sulaikys nuo sienos sklindantį šaltį, todėl lovoje gulėti bei miegoti bus šilčiau.
Muzikinės lovų kolekcijos audiniai - techninės specifikacijos ir priežiūra
Gobeleno rūšis
Baldinių gobelenų rūšių yra daug, tačiau renkantis audinį lovoms, dekoratyvinėms pagalvėlėms ir miegamojo baldams prie lovos, išskiriame 3 rūšis:
Austinis audinys - tai tvirtai suaustas audinys, gali būti vienspalvis ar margas, su įvairiais raštais.
Austinis audinys
Dirbtinė oda - arba odos imitacija - polimerinis natūralios odos pakaitalas.
Dirbtinė oda / odos imitacija
Veliūras - dar vadinamas velvetu, aksomu - švelnus ir minkštas audinys. Turi tankų, trumpų pūkų paviršių, kuris yra blizgus ir minkštas. Veliūras panašus į pliušą, tačiau veliūrinio audinio pūkeliai žymiai trumpesni.
Sudėtis
Medvilnė - populiariausias natūralus pluoštas, naudojamas tekstilėje. Išgaunamas iš vilnamedžio, medvilnės pluoštas gali būti naudojamas įvairių audinių gamyboje – natūralių, su kitais pluoštais. Medvilnė yra vertinama, nes tai - natūralus pluoštas, kuris nesukelia alergijų, gerai sugeria drėgmę, yra lengvai prižiūrimas bei ilgai tarnauja.
Linas - natūralus pluoštas, kuris yra net kelis kartus tvirtesnis už medvilnę. Net kasdien naudojami lininiai audiniai tarnauja kelias dešimtis metų.
Viskozė - natūralus pluoštas, cheminiu būdu gaunamas iš celiuliozės. Pluoštas lengvas, lengvai glamžosi, suteikia gaminiui prabangią išvaizdą. Audiniai, kuriuose yra viskozės, pasižymi švelnumu, ilgaamžiškumu, mažiau pumpuruojasi. Toks audinys nėra tvirtas, linkęs tampytis.
Poliesteris - sintetinis pluoštas, tvirtas, bet švelnus ir labai lankstus. Audiniai su poliesteriu yra atsparūs saulės spinduliams, mažiau jautrūs karščiui nei kitas sintetinis pluoštas.
Akrilas - ilgaamžis beveik kaip nailonas arba poliesteris. Audinių, turinčių sudėtyje akrilo, negalima valyti vandeniu.
Martindeilo testas
Audinio tvirtumo testas (pagal ISO 12947-2) dar vadinamas martindeilo testu, atliekamas audinį intensyviai trinant metaliniais diskais, kol nutrūksta bent 2 audinio siūlai. Rezultatas yra skaičius, kuris parodo, kiek ciklų audinys atlaikė. Jei rezultatas yra bent 5 000 martindeilų, toks audinys gali būti naudojamas baldams. Svarbu paminėti, kad iš natūralių medžiagų pagaminti audiniai turi mažesnius martindeilo testo rezultatus, o 100% poliesterio audiniai turi aukštus martindeilo rezultatus. LONO audinių paletėse galima rasti ir natūralių pluoštų turinčių audinių, ir iš 100% poliesterio pagamintų audinių, kurių martindeilo testas siekia net 170 000.
Pastaba: 100% poliesterio audiniai turi itin aukštą martindeilo rezultatą (nuo 80 000 ir daugiau), todėl martindeilo testo skalė naudinga tik iš natūralių medžiagų pagamintiems audiniams.
Blukimas
Spalvos blukimo testas (pagal ISO 105-B2) atliekamas audinį intensyviai šviečiant ksenoninėmis (xenon) lempomis. Rezultatas - skalėje nuo 0 iki 8 įvertinamas audinio blukimas, kur 0 - labai prastas atsparumas šviesai, o 8 - visiškai atsparus šviesai.
Praktiškai visi LONO audiniai yra atsparūs blukimui ir yra įvertinti rezultatais nuo 4 iki 6.
Pilingas
Pilingo (pagal ISO 12945-2) arba dar kitaip vadinamu pumpuravimosi testu siekiama nustatyti, kiek audinys yra atsparus pūko ant audinio paviršiaus susidarymui dėl trinties. Audinys trinamas metaliniais diskais iš abiejų pusių 5 000 ciklų (jau minėto martindeilo testo staklėmis) ir palyginamas su pradiniu audinio pavyzdžiu. Skalėje nuo 1 iki 5 įvertinama, kiek audinys linkęs pumpuruotis, kur 1 - labai stipriai linkęs pumpuruotis audinys, o 5 - pūkeliai nesusidaro.
Audinių priežiūra
Baldų audiniai linkę natūraliai susipurvinti nuo kasdienio naudojimo. Tad kyla klausimas, kaip juos prižiūrėti? Beveik visus LONO lovoms ir baldams naudojamus audinius galima išvalyti vandeniu. Jei dėmė įsisenėjusi - padės muiluotas vanduo.
Šiuo metu LONO asortimente galima rasti ir audinių, turinčių Easy life sertifikatus ir pagamintų naudojant specialias technologijas, kurios apsaugo audinį nuo išsiliejusių skysčių (pavyzdžiui, kavos ar sulčių) ir yra daug lengviau prižiūrimi.
Oeko-Tex® Standard 100 sertifikatas
Šiuo sertifikatu žymimos saugios, nuodingų lakiųjų dalelių į aplinką neskleidžiančios medžiagos. Produktai, pažymėti ženkleliu „Pasitikėjimas tekstile“, garantuotai neturi alergiškų medžiagų, formaldehidų, sunkiųjų metalų ar draudžiamų pesticidų. Šį sertifikatą turintys produktai yra saugūs ir tinkami net kūdikiams.
Oeko-Tex® Standard 100 pasaulyje naudojamas kaip atsakingos tekstilės gamybos sinonimas, pradedant žaliavomis ir baigiant galutiniu produktu baldų prekybos centre.
Beveik visi lovų kolekcijos gamyboje naudojami audiniai turi Oeko-Tex® Standard 100 sertifikatą.
Draugiškas gyvūnams (Pet Friendly)
Šis sertifikatas gali turėti 2 reikšmes: medžiaga atspari gyvūnų nagams ir įbrėžimams arba medžiaga, patekusi į gyvūno virškinamąjį traktą, yra saugi, nenuodinga.
Eksperto komentaras
Ilgametę patirtį sukaupusi interjero dizainerė Beata Senkevič (interjero dizaino ir projektavimo studija INTERDIO) pataria, kaip susikurti nepriekaištingą miegamąjį. Plačiau skaitykite čia >.