Kaip prižiūrėti čiužinį?
Kaip prižiūrėti čiužinį?
Daugelis mūsų puikiai žino, kad patogus čiužinys yra gero miego ir žvalaus ryto garantas. Bet tik nedaugelis susimąstė, kad patogiai panyrame į miegą kiekvieną naktį: kai esame sveiki, kai gulime su temperatūra, kai lauke vėsu, namuose drėgna, lauke karšta, o namie - sausa. Esame įsitikinę, kad prižiūrimas čiužinys išlaikys teisingą stuburo padėtį ir išliks švarus visada. Tad ką daryti ir kaip prižiūrėti čiužinį, kad šis išliktų kaip naujas ir suteiktų išsvajotą patogumą kuo ilgiau?
Čiužinių rūšys ir tarnavimo laikas
Čiužiniai gali būti tiek su priklausomomis („bonnel” tipo), tiek su nepriklausomomis spyruoklėmis. Priklausomų spyruoklių čiužiniai yra ekonomiškesni, tačiau spyruoklės nėra apsaugotos, todėl tokių čiužinių dėvėjimasis paprastai yra greitesnis. Pagal čiužinių sandaros teoriją, „bonnel” tipo spyruokliniai čiužiniai neprarasdami savo savybių įprastai tarnauja 4-6 metus, nepriklausomų spyruoklių (pocket) čiužiniai išlaiko funkcionalumą apie 10 metų, o bespyruoklis čiužinys iš latekso arba viskoelasto gali tarnauti net ir 15 metų. Tačiau jei nesiimsite tinkamų priežiūros veiksmų, bet kuris čiužinys savo savybes praras kur kas greičiau.
Kaip prižiūrėti čiužinį?
1. 3 mėnesių taisyklė
Turbūt esate girdėję, kad, norint išlaikyti čiužinio formą ir tinkamą jo atramą, reikia karts nuo karto jį apversti. Tai nėra mitas, kadangi bėgant laikui ir mūsų kūnui spaudžiant tas pačias čiužinio vietas jos suminkštėja ir išsiguli. Taip nutinka dėl to, kad didžiausią apkrovą čiužinys gauna vis tose pačiose vietose ir čiužinys pradeda dėvėtis netolygiai - labiau spaudžiamos čiužinio vietos tampa minkštesnės, kai tuo tarpu mažiau spaudžiamos - išlieka nepakitusios. Tad esant tokiam dėvėjimuisi atsiranda išsigulėjimo požymiai.
Norint išsaugoti čiužinio funkcionalumą, jį rekomenduojama reguliariai vartyti ir sukinėti. Jei čiužinys dvipusis, galite nesibaiminti, kad apvertus pakis čiužinio kietumas ar jo techninės savybės. Jei čiužinys yra vienpusis, rekomenduojama jį tiesiog sukinėti, nes apvertus gali atrodyti, kad tai visai kitas čiužinys. Tačiau jei tai nesukelia Jums diskomforto miego metu, galite naudoti čiužinį ir apverstą.
Rekomenduojame čiužinį apversti/apsukti kas 3 mėnesius. Jei čiužinys yra dvipusis, rekomenduojame vadovautis tokia seka:
Vienpusius čiužinius rekomenduojame tiesiog apsukti kas 3 mėn. arba, jei tinka čiužinio kita pusė, ir apversti.
2. Valymas
Atrodytų, vakarais po dušo šokame į lovą ir užmiegame, tad lova ir miegamasis – švariausia vieta namuose. Įvairios išdidintos dulkių erkučių nuotraukos, kuriomis dalinasi mokslininkai ar draugai socialiniuose tinkluose, tėra čiužinių gamintojų pagąsdinimai, į kuriuos nereikia kreipti dėmesio. Deja, nenuraminsime ir mes: be dulkių erkučių čiužiniuose dar galima rasti galybę negyvos odos atplaišų, plaukų, prakaito ir kitokių dėmių. O jei dar turime gyvūnų... Ne paslaptis, kad dulkių erkutės minta tuo, ką paliekame lovoje. Išardyti šį uždarą ciklą galime tik teisingai prižiūrėdami savo čiužinį.
Jeigu norite, kad čiužinys ne tik suteiktų sveiką ir nuostabų miegą, bet ir švaros pojūtį, specialistai pataria čiužinį valyti. Geriausi čiužinių gamintojai tuo pasirūpina iš anksto – gamina čiužinius su nuimamu ir skalbiamu užvalkalu. Nors didžiausi dulkių, dulkių erkučių ir nešvarumų kiekiai kaupiasi giluminiuose čiužinio sluoksniuose tarp spyruoklių, kurių pasiekti yra praktiškai neįmanoma, vis tik kai kuriuos nešvarumus galima nesunkiai išvalyti ir namų sąlygomis. Idealiausiai tiktų siurblys, skirtas giluminiams paviršiams, tačiau jei tokio neturite, tiks ir įprastas dulkių siurblys su baldų paviršių valymui skirtu antgaliu. Kruopščiai išsiurbkite abi čiužinio puses, taip pašalinsite viršutinį dulkių sluoksnį, gyvūnų plaukus, per laiką susikaupusias negyvos odos atplaišas ir paviršiuje esančias dulkių erkutes. Dėmes, kurių negali panaikinti dulkių siurblys, pavalykite drėgna šluoste arba išgarinkite karštais garais. Stenkitės per daug nesudrėkinti čiužinio paviršiaus, kadangi čiužiniai nemėgsta drėgmės ir sunkiai džiūna, tad atlikę tokį valymą intensyviau vėdinkite patalpą.
3. Vėdinimas
Tam, kad čiužinyje nesikauptų dulkės, o jo paviršiuje neatsirastų “gyventojų”, rekomenduojama čiužinį periodiškai vėdinti bent jau kas kelis mėnesius. Jeigu nusipirkote naują čiužinį, išskleiskite jį ant lovos ir gerai išvėdinkite kambarį. Naujas čiužinys, kaip ir dauguma naujų daiktų, turi kvapą, todėl rekomenduojame leisti čiužiniui prisisotinti gryno oro. Nepabijokite net ir žiemos metu kelioms valandoms palikti atvirą miegamojo langą tam, kad čiužinys išsivėdintų. Kartą per metus čiužinį rekomenduojama apskritai nuimti nuo lovos pagrindo ir išnešti į lauką. Jei gyvenate nuosavame name, tai padaryti bus paprasčiau. Jei gyvenate bute, pastatykite jį atrėmę į sieną bent 2-3 valandoms balkone. Tai padės čiužiniui vėdintis, atsikratyti dulkių, išgarinti susikaupusią drėgmę, užkirs kelią veistis pelėsiui bei pagerins čiužinio termoreguliacines savybes.
4. Papildoma čiužinio apsauga
Jeigu norite turėti mažiau galvos skausmo, susijusio su čiužinio priežiūra, apie tai pasidomėkite prieš pirkdami čiužinį. Pardavimo specialistai jums paaiškins, kaip yra valomi ir prižiūrimi skirtingų tipų čiužiniai. Taip pat pagalvokite įsigyti antčiužinį. Jį valyti ir plauti yra daug lengviau nei patį čiužinį, o papildomai visai nesunkiai prailginsite čiužinio tarnavimo laiką. Tiesiog kas du mėnesius įdėkite antčiužinio užvalkalą į skalbyklę ir užtikrinsite savo miegui švarą ir gaivą. Šiandien pasiūloje yra gausus antčiužinių pasirinkimas: skirti pakietinti arba paminkštinti turimą čiužinį, pagaminti iš porolono ar viskoelastinės medžiagos. Įsigydami antčiužinį gausite du viename: praktiškumą ir dar saldesnį miegą.
Stebėkite savo miego kokybę
Kiekvienas čiužinys privalo tinkamai palaikyti stuburą miego metu ir leisti raumenims pailsėti. Tačiau galiausiai kiekvienas čiužinys bėgant laikui praranda savo sudėtines savybes ir nebegali tinkamai užtikrinti funkcionalumo. Net ir tinkamai prižiūrimam čiužiniui ateis tas metas, kuomet sudėtyje esančios medžiagos deformuosis ir praras savitumą, taigi neišvengiamai teks pradėti dairytis naujo pagrindo miegui. Tam, kad laiku atsisakytumėte seno čiužinio ir išvengtumėte lėtinių sveikatos komplikacijų, stebėkite savo kūno ir organizmo reakciją į miegą. Jeigu pastebėjote, kad miegas tapo negilus, jaučiate pastovų nuovargį, naktimis darosi karšta, rytais maudžia kūną ir tai tęsiasi jau ne pirmą savaitę, tai ženklas, kad atėjo metas keisti čiužinį.
Nerizikuokite savo sveikata ir nemiegokite ant seno, išgulėto čiužinio, kuris nebesuteikia tinkamos atramos ir paprasčiausiai nebegali užtikrinti ramaus ir kokybiško poilsio. Mūsų kūnas yra geriausias indikatorius miegui, todėl, pajautę bent menkiausią neigiamą miego pakitimą, nedelskite - įsigykite naują čiužinį ir vėl leiskite sau mėgautis nuostabiu nakties miegu ir įspūdžių kupinu rytojumi!