Ar verta rinktis lininę patalynę?

Ar verta rinktis lininę patalynę?

Linas yra pirmasis pluoštas, kuris buvo naudojamas medžiagų audimui, turintis beveik 8000 metų istoriją. Tai buvo lengvai prieinamas ir populiariausias audinys, toks išlikęs net ir atvežus į Europą medvilnę XIV a. Vėliau, XVIII a. įvykus Industrinei revoliucijai ir iš Šiaurės Amerikos atvežus daug pigesnės medvilnės, linas dėl ilgo apdirbimo laiko ir naudojamo rankų darbo prarado savo populiarumą. Tačiau šiandien, visuomenei atsigręžiant į natūralumą ir rankų darbo kokybę, lino gaminiai priskiriami prie prabangos prekių, vertinamų dėl išskirtinių lino savybių.

LONAS - Lininė patalynė LINŲ GAIVA

Patalynės komplektas LINŲ GAIVA

Rankų darbo lino pluoštas

Linas yra natūralus pluoštas, pripažintas kaip aukščiausios kokybės medžiaga. Kuo ilgiau lininius gaminius naudojame ir skalbiame, tuo minkštesnis tampa lino audinys. Jis itin ilgaamžis ir, tinkamai prižiūrint, gali tarnauti ne vieną dešimtmetį. Linas - vienintelis audinys, kurio neįmanoma pakeisti jokiu kitu. Tekstilės pramonėje linas užima vos 1% visos produkcijos - tai yra reta, brangi, bet itin kokybiška žaliava audiniams.

Išgauti pluoštą iš lino užtrunka gana ilgai. Pirmiausiai linai yra išraunami, o ne nupjaunami -  taip išsaugant kuo ilgesnį pluoštą, iš ko ir kilo ilgapluoščio ir trumpapluoščio lino pavadinimas. Išrauti linai paliekami laukuose, kol natūraliai prasideda augalo yrimas, padedantis lengviau atskirti lino pluoštą nuo pačio augalo. Jau atskirtas lino pluoštas paliekamas po stogu 2-3 mėnesius tam, kad suminkštėtų.

Vėliau linai yra iššukuojami, pašalinamos įvairios priemaišos ir trumpi lino pluoštai. Ilgapluoštis linas, naudojamas patalynei, yra lengvai susukamas ir verpiamas, naudojant šlapią technologiją, dėl kurio lino verpalai tampa lygūs ir minkšti.

LONAS - Lininė patalynė LINŲ LAUKAI

Patalynės komplektas LINŲ LAUKAI

Lininė ar medvilninė patalynė?

Linas ir medvilnė yra dažnai sulyginami audiniai, ir iš tikrųjų, tai - panašios medžiagos, tačiau skiriasi jų savybės, išvaizda ir pojūtis liečiant.

Tvirtumas. Linas yra 3 kartus tvirtesnis ir dyla net 5 kartus lėčiau nei medvilnė.

Standumas. Linas yra standesnis, tačiau laikui bėgant minkštėja. Medvilnė yra iškart minkšta ir švelni kaip šilkas.

Po 3 metų. Nuolat naudojant ir skalbiant, lininė patalynė kaskart tampa vis švelnesnė ir minkštesnė. Lininis audinys ypatingas tuo, kad ilgainiui jis ne tik nepagelsta, bet darosi vis baltesnis ir gražesnis. 

Teisingai prižiūrima medvilninė patalynė išliks kaip nauja apie 3-5 metus, iki kol pasirodys pirmieji nusidėvėjimo požymiai.

Termoreguliacinės savybės. Lininiai patalai palaiko pastovią kūno temperatūrą miegant - karštomis vasaros naktimis vėsina, o šaltuoju metų laiku - sušildo. Medvilniniai patalai, priklausomai nuo audimo, gali arba sušildyti, arba atvėsinti.

Ilgaamžiškumas. Lininė patalynė perduodama iš kartos į kartą, tad gali tarnauti 20-30 metų. Medvilninę patalynę paprastai naudojame apie 10 metų.

Tinka jautriai odai. Linas turi antibakterinių savybių ir yra tinkamas alergiškiems ir jautriems žmonėms. Medvilnė tinkama jautriems žmonėms, tačiau neturi antibakterinių savybių.

LONAS - Lininė patalynė LINŲ NAKTIS

Patalynės komplektas LINŲ NAKTIS

LONAS HOME lininė patalynė - kolekcija LEGENDA

Vienos nakties miegas lininėje patalynėje yra tokia unikali patirtis, kad jos neįmanoma apsakyti ir perduoti kitam. „Tai vienas iš tų dalykų, kuriuos turi pats išbandyti“, - sako įmonės „Lonas“ vadovas Domas Jakutis.

Lininė patalynė yra laidi orui, gerai sugeria drėgmę ir prakaitą, greitai džiūsta ir palaiko pastovią kūno temperatūrą. Tai idealus pasirinkimas karštomis vasaros naktimis, kai patalynė kvėpuoja ir neleidžia kūnui perkaisti. Lininiai patalai patiks ir mėgstantiems miegoti šilčiau: dėl termoreguliacinių savybių lininė patalynė sušildys vėsiuoju metų laiku.

Minkšta, lygi ir lengvai krentanti LONAS HOME lininė patalynė - natūralumo ir tobulų naktų garantas miegamajame. Tankiai suausta ir pagaminta iš rankomis apdirbto ilgapluoščio lino - ši patalynė tarnaus kelis dešimtmečius. „Kad lininis audinys būtų minkštas ir malonus prisiliesti prie kūno, prieš siuvant patalynę audinį dar suminkštinome stonewashed  technologijos pagalba.“, - pasakoja D. Jakutis.

Vienoje pusėje išaudėme archajišką ritmišką raštą, kuriuo proseneliai dekoruodavo būtent patalynę. Jis – mūsų pagarbos etno kultūrai simbolis. Lietuvoje išaustą ir sukurtą patalynę prižiūrėti labai paprasta - ją galima skalbti rankomis ar skalbimo mašina. Po skalbimo lininė patalynė greitai išdžius ir bus jaukiai susiglamžiusi - jos lyginti nereikia.

LONAS - Lininė patalynė LINŲ NAKTIS

Lininiai patalynės komplektai:

Lininė patalynė "LINŲ LAUKAI" Lininė patalynė "LINŲ GAIVA" Lininė patalynė "LINŲ NAKTIS" 

Lininės paklodės:

Lininė paklodė "LINŲ LAUKAI" Lininė paklodė "LINŲ GAIVA" Lininė paklodė "LINŲ NAKTIS"