Žurnalas Savaitė: Čiužiniai nori prasivėdinti

Žurnalas Savaitė Nr. 15

Laimius STRAŽNICKAS

2020 balandžio 9 d.

Vis labiau šiltėjantis pavasario oras turėtų priminti, kad tai geriausias metas pasirūpinti ir savo čiužiniu, ant kurio praleidžiame kiekvieną naktį.

Didieji ir mažieji darbai

„Po žiemos laikotarpio, kai lovoje praleidžiame daugiau laiko, pavasaris yra labai tinkamas metas atšviežinti čiužinį. Pakanka išnešti jį į balkoną, praverti langą ir ten palikti kelioms valandoms, vengiant tiesioginių saulės spindulių“, – apie svarbiausius veiksmus sako čiužinius gaminančios įmonės „Lonas“ rinkodaros vadovas Saulius Jakutis.

Jis pastebi, kad čiužinių gyvenimą prailginantys darbai yra didieji, t. y. atliekami kartą ar du per metus, bei mažieji, kuriuos derėtų atlikti dažniau. Didieji darbai yra čiužinio giluminis valymas, užvalkalo skalbimas (retai kas tai daro), vėdinimas balkone. „Labai rekomenduojama čiužinius vėdinti bent porą kartų per metus. Juk per naktį išprakaituojame visai nemažai, ir taip kiekvieną naktį! Vėdinti tinkami visi metų laikai – išneškite čiužinį į balkoną ar lauką, nuimkite užvalkalus ir palaikykite bent kelias valandas, apsaugoję nuo tiesioginių saulės spindulių“, – sako čiužinių ekspertas ir priduria, kad čiužiniai dažniausiai jau parduodami įvilkti į užvalkalus. Vieni užvalkalai būna nusegami, o kiti – ne. Naudinga ir patogu, jei galima nuvilkti užvalkalą ir jį išskalbti namų sąlygomis.

Mažieji čiužinių priežiūros darbai yra tokie: dvipusius čiužinius reikia apversti ir apsukti, vienpusius – tik apsukti (kojūgalį ir galvūgalį apkeisti vietomis).

Žmonės neretai atkreipia dėmesį, kad po kurio laiko čiužiniai tarsi „išsiguli“. S. Jakutis aiškina, jog čiužinys yra gaminamas iš minkštų medžiagų tam, kad mūsų kūnui būtų patogu gulėti, neužspaustų kraujagyslių ir nervų miegant. Tad normalu, kad labiausiai spaudžiamos vietos laikui bėgant įdumba ir deformuojasi. Šios problemos būtų galima išvengti periodiškai apsukant ir apverčiant čiužinį. Šitaip keičiame apkrovos vietas, tad galime prailginti čiužinio tinkamumo naudoti laiką.

Per tam tikrą laiką čiužiniai prisigeria ir dulkių. Kaip geriau jas išvalyti – siurbliu ar drėgnu skudurėliu? „Dulkes geriau išvalyti siurbliu – didžiausiu galingumu ir labai lėtai braukiant per čiužinio pagrindą. Drėgnu skudurėliu galima valyti čiužinio užvalkalą, kuris nenusiima. Tačiau po to labai svarbu paviršių gerai išdžiovinti, kad ilgainiui nepradėtų kauptis drėgmė ir pelėsis“, – pataria S. Jakutis.

Čiužiniams svarbi ir nuolatinė ventiliacija. „Ne paslaptis, kad per naktį išprakaituojame apie pusę litro skysčių. Tad yra sveika palikti nepaklotą lovą, kad per dieną iš čiužinio, antklodės ir pagalvių išgaruotų drėgmė. Dar vienas receptas – čiužinį dėti ne ant plokštės ar grindų, o ant grotelių. Tuomet čiužinys bus nuolat vėdinamas“, – paaiškino S. Jakutis.

Labai svarbu atminti, kad neskiriant tinkamo dėmesio čiužinių priežiūrai galima sulaukti neprašytų gyventojų – dulkių erkučių. Erkutės mėgsta drėgmę, dulkes ir mūsų odos atplaišas. Tad čiužinio ir patalų vėdinimas, siurbimas, dažnesnis patalynės užvalkalų keitimas leidžia apsisaugoti nuo šių parazitų.

Kada čiužinį keisti?

„Lono“ rinkodaros vadovas sako, jog čiužinys nėra daiktas, skirtas visam gyvenimui. Kada čiužinį reikėtų keisti? „Jei visur kitur, net ant sofos, išsimiegate patogiau – čiužinį keisti būtina. Jei čiužinys akivaizdžiai įdubęs ir nelygus; jei atsigulus reikia ieškoti pozos ir taikytis prie čiužinio (o turėtų būti atvirkščiai: čiužinys turi prisitaikyti prie kūno); jei atsiranda nepaaiškinamų alergijų (dėl erkučių ar net pelėsio); jei ryte pabudus skauda kūną ir jaučiatės nepailsėję – situaciją būtina keisti. Paprastai čiužinį rekomenduojama keisti kas septynerius metus. Tačiau priklausomai nuo medžiagų, iš kurių čiužinys pagamintas, žmogaus masės ir teisingos priežiūros – jie gali būti naudojami ir ilgiau“, – apie čiužinių tarnavimo laiką kalbėjo S. Jakutis.

Čiužinys – nematomas, bet labiausiai „kankinamas“ daiktas namuose, tad rinktis derėtų iš patikimų ir kokybiškų medžiagų pagamintus čiužinius. Kartais, atrodo, kad skirtingų gamintojų čiužiniai lyg ir vienodi, bet pas vienus ta pati medžiaga gali būti geresnės kokybės, o pas kitus – prastesnės. Be to, ant to paties čiužinio gali miegoti ir 50 kg, ir 100 kg sveriantis žmogus.

Pašnekovas pastebi, kad sunkiausias etapas – išsirinkti geriausius asmeninius poreikius atitinkantį čiužinį: „Jei draugui ar giminaičiui tinka vienas ar kitas čiužinys, reikėtų kritiškai įvertinti, ar ir jums tiks toks pats. Svarbiausia – pasikonsultuoti su specialistu, kuris žino čiužinių technines savybes ir gali parinkti tinkamus variantus“.

Tarp žmonių yra gajus įsitikinimas, kad geriausi yra kieti čiužiniai. S. Jakutis sako, kad būtent tokie tinkami turint stuburo problemų, vyresniems žmonėms, kuriems reikia stabilaus ir tvirto pagrindo, norint išlipti iš lovos, tačiau sveikam organizmui kietas čiužinys turi turėti mažiausiai septynias anatomines zonas. Nei gulint ant šono, nei ant nugaros mūsų kūnas nėra lygus kaip lenta. Kartais miegant ant per kieto čiužinio net sveikam žmogui gali pradėti tirpti rankos ar kojos.

Ir dar – įsigijus naują čiužinį ir pirmą naktį prastai išsimiegojus, reikėtų neišsigąsti. Ilgą laiką miegant ant netinkamo pagrindo, mūsų kūnas prisitaiko prie blogos pozicijos. Tad įsigijus gerą čiužinį, reikia išmokti miegoti patogiai.

Paprastai čiužiniai skirstomi pagal kietumą (minkšti, vidutinio kietumo ir kieti) ir pagal tai, iš kokių medžiagų pagamintas čiužinio pagrindas (spyruokliniai, viskoelastiniai, putų poliuretano ar lateksiniai).

Spyruokliniai čiužiniai yra populiarūs dėl puikios ventiliacijos; viskoelastiniai tinkami žmonėms, kuriems naktimis nuolat šalta ir kuriems patinka „memory“ atminties medžiaga; lateksiniai yra itin elastingi ir gali turėti netgi termoreguliacinių savybių (kai vėsu – šildo, kai per šilta – vėsina); putų poliuretano čiužiniai yra universaliausi – priklausomai nuo čiužinio pagrindo, galima varijuoti nuo itin minkšto iki labai kieto.

Ilgaamžiškiausiais čiužiniais yra laikomi lateksiniai. Paprastai tokie čiužiniai, priklausomai nuo latekso sudėties ir gamybos technologijos, be pakitimų turėtų tarnauti nuo 10 iki 20 metų. Tačiau lateksiniai čiužiniai nebūtinai bus ir kokybiškiausi – šiandien kokybę užtikrina ne medžiaga, o gamintojas.

Kad ir kokį čiužinį turite, visų jų priežiūra iš esmės tokia pati: vėdinti, apsukti (ir apversti), išskalbti užvalkalus, išsiurbti čiužinio pagrindą.

Gero miego patarimai LONO Facebook grupėje: GERO MIEGO KLUBAS