Žurnalas JI: Kokybiškas čiužinys - SALDUS MIEGAS
Žurnalas JI, 2019 07 10-16
Parengė J. Šilinytė
Ką ir kalbėti, kuo greičiau užmigti ir pasinerti į sapnų karalystę norime kiekvienas. Kokybišką miegą neabejotinai lemia tinkamas čiužinys. Į ką atkreipti dėmesį jį renkantis, teiraujamės UAB "Lonas" vadovo Domo Jakučio.
Latekso
Privalumai. Latekso čiužiniai gaminami iš vientiso pagrindo, kuriame naujausių technologijų pagalba atsiskleidžia geriausios čiužinių savybės miegant: elastingi, bet tvirti ir pralaidūs orui, t.y., prisitaiko prie miegančiojo kūno, bet išlaiko teisingą stuburo padėtį. Kai kurios latekso rūšys pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis – žiemą šildo, o vasarą šaldo. Lateksiniai čiužiniai ypač rekomenduojami alergiškiems žmonėms, nes juose nesiveisia dulkių erkutės ir kiti mikroorganizmai.
Trūkumai. Latekso čiužiniai gali turėti specifinį kvapą, kuris išnyksta tik po tam tikro laikotarpio. Šie čiužiniai netinkami naudojimui drėgnose patalpose, yra itin sunkūs. Kai kurie žmonės yra alergiški lateksui.
Ilgaamžiškumas. Kokybiškų latekso čiužinių kaina yra sąlyginai didelė, tačiau, tinkamai prižiūrint, šie čiužiniai gali tarnauti ne vieną dešimtmetį.
Spyruokliniai
Privalumai. Spyruokliniai čiužiniai yra vieni populiariausių čiužinių, nes yra itin pralaidūs orui, nekaupia šilumos ir nepelija. Čiužinio pagrindas, sudarytas iš kišeninių spyruoklių bloko, prisitaiko prie kūno spaudimo, paskirsto tolygiai svorį ir leidžia patogiai išsimiegoti.
Trūkumai. Spyruoklinių čiužinių negalima lenkti daugiau nei 45 laipsnių kampu, todėl jie netinka atlošiamoms lovų grotelėms. Alergiškiems žmonėms būtina labiau prižiūrėti čiužinį, dažniau siurbti, nes spyruoklių blokas yra tuščiaviduris ir jame gali kauptis dulkės.
Ilgaamžiškumas. Laikui bėgant spyruoklės gali susispausti ir sukietėti, spyruoklių maišeliai gali suplyšti, o čiužinys - pradėti girgždėti. Kokybiški spyruokliniai čiužiniai, naudojami pagal gamintojų rekomendacijas ir tinkamai prižiūrimi, paprastai tarnauja daugiau nei 10 metų.
Viskoelastiniai
Privalumai. Viskoelastinių čiužinių pagrindas paprastai gaminamas iš orui pralaidžios, ilgaamžės ir elastingos medžiagos, o tik viršutinis sluoksnis yra viskoelastinis, kuris reaguoja į kūno šilumą ir atitinkamai įdumba (dauguma antčiužinių yra gaminami būtent iš viskoelasto). Viskoelastiniai čiužiniai ypač rekomenduojami žmonėms, jaučiantiems sąnarių skausmus, kenčiantiems nuo įvairių kūno dalių tirpimo ar mėgstantiems miegoti šiltai. Tinkami alergiškiems žmonėms, nes juose nesikaupia dulkių erkutės.
Trūkumai. Viskoelastiniai čiužiniai netinka žmonėms, kurie linkę gausiai prakaituoti miego metu – šie čiužiniai yra per šilti ir prastai garina drėgmę. Viskoelastiniai čiužiniai taip pat nerekomenduojami senjorams, nes nesuteikia tinkamo pagrindo norint išlipt iš lovos, gali pasirodyti klampūs. Kai kuriuos gali erzinti uždelstas pradinės formos atgavimas verčiantis ant kito šono. Viskoelastiniai čiužiniai netinkami vėsiai aplinkai, nes pradeda kietėti.
Ilgaamžiškumas. Tinkamai vėdinant patalpas, vartant čiužinį ir naudojant jį pagal gamintojų rekomendacijas, tokius čiužinius galima naudoti ilgiau nei 10 metų.
Putų poliuretano
Privalumai. Putų poliuretano čiužiniai yra itin tvirti, elastingi ir pasiduoda žmogaus kūno spaudimui – miegant išlaikoma taisyklinga stuburo padėtis. Jie gerai šalina drėgmę, nesiveisia dulkių erkutės, tad yra tinkami kūdikiams ir vaikams iki 3 metukų.
Trūkumai. Putų poliuretano čiužiniai gana greitai išsiguli, todėl nėra ilgaamžiai naudojant kasnakt daugiau sveriantiems žmonėms.
Ilgaamžiškumas. Čiužiniai, kurių pagrindas yra iš tinkamo tankio putų poliuretano, teisingai prižiūrint, gali tarnauti ir 10 metų.
Pagal kietumą
Išskiriamos 3 pagrindinės čiužinių kietumo grupės:
MINKŠTI ČIUŽINIAI - skirti žmonėms iki 90 kg. Esant sąlyginai nedidelei žmogaus masei, minkšti čiužiniai užtikrina tinkamą pečių ir dubens zonų įdubimą. Sveriantiems daugiau, minkštas čiužinys nesuteiks tinkamos atramos stuburui: gali pasirodyti, kad miega ant hamako.
VIDUTINIO KIETUMO ČIUŽINIAI - idealūs sveriantiems 90-110 kg arba mėgstantiems miegoti ant kietesnės lovos. Čiužiniai yra tvirtesnio pagrindo, prisitaiko prie individualių formų ir išlaiko taisyklingą kūno padėtį.
KIETI ČIUŽINIAI – tinka žmonėms, sveriantiems 110 kg ir daugiau, mėgstantiems tvirtą, kietą pagrindą. Tai tvirčiausi čiužiniai, tačiau suskirstyti į 7 anatomines zonas, kurios prisitaiko prie miegančio žmogaus kūno ir teisingai palaiko stuburą. Tiesa, vaikams rekomenduojami kieti čiužiniai, bet ne spyruokliniai – mažieji mėgsta išdykauti ir šokinėti ant lovelių, tad geriau rinktis putų poliuretano čiužinius.
D. Jakutis pastebėjo, kad dauguma tautiečių atvyksta į salonus jau žinodami, ko nori: kieto čiužinio. Kodėl? Nes mūsuose susidariusi nuomonė, kad kuo kietesnis čiužinys, tuo sveikesnis ir geresnis yra mūsų miegas. Tačiau žmogaus stuburas nėra lygus ir vienas čiužinys tikrai netiks visiems. Anot LONO vadovo D. Jakučio, čiužinio patogumas kiekvienam žmogui priklauso nuo jo sudėjimo, prieš tai turėto čiužinio, miego pozos ir pan. Draugų rekomenduotas čiužinys ar pamatyta reklama negali tapti pagrindiniu pasirinkimo kriterijumi.
Rekomenduojama, kad čiužinys žmogui atrodytų vidutinio kietumo – tai gali svyruoti nuo minkšto iki pačio kiečiausio, t.y., vienam žmogui tas pats čiužinys gali atrodyti minkštas, o kitam – kietas, priklausomai nuo kūno svorio ir miego įpročių. Salonuose galima drąsiai atsigulti ir „pasimatuoti“ čiužinius. Neteisinga tik atsisėsti ar atsiremti į čiužinį keliu minkščiausioje vietoje ir pagal tai nuspręsti, ar čiužinys tinkamas, ar ne.
Minkšti čiužiniai > Vidutinio kietumo čiužiniai > Kieti čiužiniai >
Audiniai
Žmogus per naktį paprastai išprakaituoja iki 1 litro vandens. Tad nuimamas ir skalbiamas užvalkalas ženkliai prisideda prie čiužinio higienos ir ilgaamžiškumo. Trikotažiniai, medvilniniai, su lino pluoštu – tai natūralūs audiniai, kurie puikiai sugeria drėgmę ir yra lengvai prižiūrimi. Audiniai, pažymėti Oeko-Tex ženkliuku, yra saugūs net ir kūdikiams.