Patogaus miego verslas, įtraukęs visą šeimą

Jeigu princas, ieškojęs sau žmonos, būtų paguldęs atklydėlę ant lietuvių gaminto čiužinio, tai ši tikrai žirnio nebūtų pajutusi, o šis – iki šiol būtų nevedęs. Jei prieš daugiau nei 24 metus jonavietis Kazimieras Jakutis nebūtų pasukęs nuosavo verslo keliu, tai šiandien nebūtų čiužinius gaminančios įmonės „Lonas“, kuriai sėkmingai vadovauja 4 įkūrėjo sūnūs.

Auksiniai lietuvių čiužiniai – 4 brolių rankose

Šiandien įmonė „Lonas“ gamina 18 skirtingų pavadinimų čiužinius, 4 iš jų jau yra įvardinti kaip auksiniai, vienas – sidabrinis, pergales skina ir prieš kelerius metus pradėtos gaminti lovos. Skamba pasakiškai, o realybė tokia, kad „Lono“ gaminiai „Lietuvos gaminio konkurse“ kone kasmet yra įvertinami aukščiausiais apdovanojimais: 2012 m. pirmasis auksinis apdovanojimas skirtas čiužiniui „Tyla“, 2013 m. ekspertų pagyrų sulaukė trys įmonės gaminiai, 2014 m. aplodismentai aidėjo ir įmonės pradėtoms gaminti lovoms „Boss“, o pernai prizas atiteko vaikų čiužinukui „Loniukas“. Taigi sėkmingai įsuktas verslas stoti nežada, atvirkščiai, kiekvienais metais didžiuojasi jonaviečiai sau patys galėdami užkelti pasiekimų kartelę vis aukščiau.

„Kiekvienais metais mūsų įmonė paauga nuo kelių iki beveik 20 proc. Pernai įmonės apyvarta siekė daugiau nei 3,5 mln. eurų“, – sako prie įmonės vairo 2014 m. stojęs trečias „Lono“ įkūrėjo K. Jakučio sūnus Domas.

Pernai įmonės apyvarta siekė daugiau nei 3,5 mln. eurų. Įmonėje savas pareigas turi ir kiti trys jaunojo verslininko broliai. Vyriausias Adas dar studijuodamas Šiauliuose 2007 m. atidarė firminę čiužinių parduotuvę, vėliau ėmėsi „Lono“ elektroninės prekybos vairo. Antroji šeimos atžala Liudas ilgą laiką derybininko įgūdžius tobulino prekiaudamas automobiliais, o šiandien yra atsakingas už gamybai reikalingų medžiagų paiešką ir įsigijimą tiek Lietuvoje, tiek užsienyje bei prižiūri visą gamybos procesą. Neseniai studijas baigęs jaunėlis Saulius tėvų įkurtoje įmonėje rūpinasi rinkodara.

„Pareigomis pasidalinome organiškai. Tėvai laiku įžvelgė gerąsias kiekvieno mūsų savybes ir pagal tai sudėliojo darbų kryptis“, – prisipažįsta D. Jakutis.

Įmonėje iki šiol dirba ir jaunuolių mama Birutė Jakutienė, kuri ne tik sėkmingai sudėliojo sūnų pasirinkimus, bet ir pati iki šiol yra atsakinga už firminių salonų plėtrą bei įrengimą. Pats įmonės įkūrėjas K. Jakutis šiandien yra įmonės valdybos pirmininkas ir užsiima investicine veikla. Nemažai laiko jis skiria ir savo senai svajonei – muzikuoti. Prieš kelerius metus subūrė muzikininę grupę ir nuolat rengia nemokamus koncertus visoje Lietuvoje.

Sėkmingo verslo įkūrėjas tėvo palaikymo nesulaukė

Dabar žvelgiant į jonaviečių įmonę atrodo, kad jiems nieko netrūksta, gyvena kaip pasakoje: gamina čiužinius, lovas ir vargo nemato. Visgi tokia pasakiška sėkmė ne per naktį atėjo, o laiminga pabaiga netikėjo net įmonės įkūrėjo K. Jakučio tėtis. D. Jakutis pasakoja, kad senelis ilgai burnojo dėl atžalos pasirinkimo tapti „spekuliantu“.

„Devyniasdešimtųjų pradžioje daugelis verslininkų buvo maunami ant vieno kurpaliaus, kaip nevisai švariais darbais sau duoną uždirbantys. Ne išimtis buvo ir mūsų senelis, tikėjęs, kad tik dirvą ardamas ar dirbdamas samdomą darbą gali dorai gyventi. Todėl jam buvo labai sunku suprasti, kodėl jo sūnus, baigęs dabartinę Lietuvos žemės ūkio akademiją, bus spekuliantu“, – pasakoja D. Jakutis.

K. Jakutis tėvo nepaklausė ir ilgą laiką dirbęs įmonėje, prekiaujančioje porolonu, 1993 m. nusprendė pats šią medžiagą pardavinėti. Seneliui, užauginusiam 5 vaikus, vis dar nebuvo drąsu pasakyti, kuo jo sūnus verčiasi, o šis ieškojo naujų tobulėjimo kelių. Taip iš porolono buvo pradėti siūdinti paminkštinimai kėdėms, po kelerių metų atėjo eilė ir čiužiniams.

"Lono" kolektyvas apie 1998 m. sodina berželį naujų gamybinių patalpų teritorijoje

„Pirmas čiužinys buvo pagamintas ir parduotas 1997 m. Tai buvo paprastas porolono gabalas, apsiūtas audiniu, o jį įsigijo vienas Visagino gyventojas. Sąskaitą už parduotą pirmąjį čiužinį saugojame iki šiol“, – šypteli D. Jakutis.

Šypseną išspaudžia ir įmonės „Lonas“ pavadinimo gimimo istorija. Įmonės kūrėjas labai norėjo, jai suteikti vardą „Porolonas“. „Nuvykus registruoti paaiškėjo, kad tuometiniai įstatymai draudžia įmonių pavadinimuose naudoti gamybai naudojamų medžiagų pavadinimus...

„Poro“ pasivadinti neleido kalbos inspekcija, tai beliko „Lonas““, – pasakoja jonavietis. O patiems čiužiniams vardus padiktavo sena tėčio meilė – muzika. Juk „Harmonija“, „Tyla“, „Mūza“ puikiai tinka ne tik geram muzikiniam kūriniui sudėlioti, bet ir saldžiam miegui užtikrinti.

Kaip pasiklosi, taip išmiegosi

Čiužinių gamyboje, kaip ir dviračių – kažko naujo išrasti turbūt jau nebeįmanoma, o štai tobulinimui ribų nėra. Taigi „Lonas“ įkūrėjas patirties nusprendė pasisemti svečiose šalyse, o mokytojais sutiko tapti čekai. Sudarę bendradarbiavimo sutartį su Čekijos įmone „Gumotex“, lietuviai čiužinius beveik 10 metų gamino pagal parsivežtas taisykles, buvo vieninteliai šios kompanijos atstovai Baltijos šalyse. Ilgai dirbę franšizės pagrindais, jonaviečiai nusprendė, kad metas imtis savos kūrybos ir 2011 m. pristatė pirmąją lietuviškų čiužinių kolekciją. Ją sudarė 9 čiužiniai. Po kelerių metų pristatyta ir antroji kolekcija, asortimentą papildė antčiužiniai, vaikams skirti čiužinukai, pagalvės ir lovos.

Verslas sekėsi išties neblogai, į jį K. Jakutis įtraukė ir augančias savo atžalas. 4 sūnums nuo mažų dienų buvo aiškinama, „kaip pasiklosi, taip išmiegosi“ ir kad pinigai negaunami, o uždirbami. „Nuo paauglystės su broliais vasaras leisdavome tėvų įmonėje: ir sandėlius šlavėme, ir gaminius tampėme. Ant lėkštutės mums tėvai nieko neatnešė! Atvirkščiai, parodė, kaip sunkiai tie pinigai yra uždirbami, mokė atsakingai juos išleisti. Pamenu, pirmąją savo algą – 140 litų – išleidau įsigydamas dviratį“, – pirmuosius žingsnius link dabartinio savo darbo prisimena D. Jakutis.

Visgi, net ir matydamas augantį potencialą, K. Jakutis buvo nusprendęs sėkmingai veikiančią įmonę parduoti. Pirkėjų buvo ieškoma tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tuo metu „Lonas“ jau gamino ne tik savo sukurtus čiužinius, bet ir lovas. Įmonė skanus kąsnelis pasirodė tai pačiai Čekijos įmonei, kuri ilgą laiką buvusi kaip mokytoja, suprato, kad mokinys savo gebėjimais juos jau praaugo.

Tačiau tuomet smogė pasaulinė 2008 m. ekonomikos krizė ir čekai savų užmačių atsisakė, „Lonas“ liko jonaviečių rankose, o gerokai ūgtelėję sūnūs patys pradėjo rodyti norą stoti prie tėvo verslo vairo.

„Teko aplinkiniams įrodinėti, kad nesame tik tėčio į gerą darbo vietą įkišti sūneliai... Bet turbūt tokią etiketę tenka nusigrandyti kiekvienam, dirbančiam tėvų versle. Mums visiems, tiek broliams, tiek čia dirbatiems daugiau nei 100 žmonių, yra didelis noras augti bent 15 proc. per metus. Ir tą tikslą pasiekiame, nes pirmiausia esame stipri komanda“, – šypteli dabartinis įmonės vadovas D. Jakutis.

Su pradedančiais savo verslą dabartinis „Lono“ vadovas pasidalino patarimu, kurį jam yra davęs jo tėtis, kai stojo prie šeimos verslo vairo – „Mažiau yra daugiau!“. „Tėtis man yra pataręs nesiblaškyti, o koncentruotis į vieną sritį, gilintis ir laikui bėgant plėsti ją, – sako D. Jakutis. – O svarbiausia – viską daryti iš širdies“.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/augu-lietuvoje/patogaus-miego-verslas-itraukes-visa-seima/239761
© Lietuvos žinios