„Lono“ patirtis: kaip šeimos verslas perduotas į 4-ių sūnų rankas
Lietuviškas verslas – ant pokyčių slenksčio. Nepriklausomybės aušroje sukurtų įmonių savininkai palengva atsitraukia nuo aktyvaus verslo ir valdymą perduoda vaikams arba samdytiems vadovams.
„Visos bitės rūpinasi savu aviliu. Yra ir motinėlė, kuri irgi turi savo pareigas bei darbus, – metaforiškai apie šeimos verslą kalba Kazimieras Jakutis, įmonių grupės UAB „Lonas ir partneriai“ valdybos pirmininkas, 4 sūnų tėvas. – Kuo toliau, tuo labiau man reikia tik padėlioti vertybinius dalykus, padėti spręsti stringančius reikalus. Kartais tereikia žvilgsnio iš šalies, nes, kai kasdien sukiesi toje pačioje veikloje, ne viską gali pamatyti.“

Įmonių grupė „Lonas ir partneriai“ veiklą vykdo nuo 1993 m. Grupę sudaro miegamojo baldus ir čiužinius gaminanti UAB „Lonas“ (vadovauja Domas Jakutis), elektroninės prekybos UAB „Loniukas“ (direktorius Adas Jakutis), gamybos veiklą vystanti UAB „Gergama“ (vadovas Liudas Jakutis) ir UAB „Porolonas“ (direktorius Mindaugas Legas – vienintelis vadovas, kuris nėra šeimos narys). Jauniausia šeimos atžala Saulius Jakutis dirba rinkodaros vadovu įmonėje „Lonas“.
Žingsnis po žingsnio
Domas Jakutis bendrovės „Lonas“ direktoriaus pareigas eina nuo 2014 m., tačiau šeimos versle sukasi gerokai seniau.
„Nuo keturiolikos metų dirbau įvairius darbus: sandėlio darbuotoju, pakavau kempines, kai dar turėjome kempinių verslą, padėdavau iškrauti čiužinius, kai juos atveždavo į parduotuves. Keli vasaros mėnesiai visuomet buvo skiriami darbui. Kita vertus, mūsų šeimoje visada buvo sakoma, kad pinigai iš niekur neatsiranda, juos reikia uždirbti“, – pasakoja D. Jakutis.
Pašnekovas prisimena, kad verslumas buvo ugdomas nuo mažens, net tiesiogiai ir neakcentuojat, kad kada nors vaikams teks perimti verslą. Pavyzdžiui, septyniolikos sulaukę jaunuoliai kartais dalyvaudavo susitikimuose su klientais.
Prieš septynerius metus D. Jakutis, tuomet dar ketvirto kurso ISM vadybos ir ekonomikos universiteto studentas, tapo atsakingas už 9 firminių parduotuvių veiklą.
„Dirbdamas šioje pozicijoje susipažinau su parduotuvių veiklos modeliu, pardavėjų darbu, pardavimų subtilybėmis. Po metų tapau atsakingas ne tik už parduotuvių rezultatus, bet ir už didmeninę prekybą. Tuo metu didmenos pardavimai buvo didesni nei firminių parduotuvių. Pasiskirstė maždaug 60% ir 40%. Dar vėliau pradėjau gilintis ir į rinkodaros klausimus. Galiausiai tapau vienu iš svarbiausių sprendžiančiųjų įmonei svarbiuose projektuose“, – savo kelią vadovo posto link nuosekliai pasakoja D. Jakutis.
Nevertė nė vieno
Dabar broliai darniai dirba šeimos versle. Pasak p. Domo, tėvai nė vienam nesakė, kokį kelią rinktis, bet neslepia, kad praeityje buvo visko – ne visi iškart prisijungė prie šeimos įmonės.
„Studijuodamas nemaniau, kad dirbsiu „Lone“. Norėjau išmėginti jėgas kitose įmonėse. Tačiau susiklostė tokia situacija (reikėjo pakeisti tuometę firminių parduotuvių vadovę – VŽ), kad teko prisijungti prie šeimos verslo. Pamaniau, kad tai bus gera praktika, o kai pažinau verslo procesus, tada įsitraukiau dar giliau. Be to, mačiau šio verslo potencialą“, – savo kelią prisimena p. Domas.
Prieš dešimtmetį Adas Jakutis Šiauliuose įkūrė įmonę „Loniukas“, kuri vystė elektroninę prekybą ir buvo viena „Lono“ didmeninės prekybos partnerių. Kaip juokauja p. Domas, brolis norėjo šiek tiek autonomijos. Prieš kelerius metus nuspręsta šią įmonę įsigyti ir prijungti prie grupės.
„Dar vienas brolis Liudas labai domėjosi automobiliais ir turėjo sėkmingą verslą. Jis prekiavo naudotais automobiliais. Būtent šiame versle jis išsiugdė gerus derybų sugebėjimus. Per ekonomikos krizę, kai jo verslas sustojo, Liudui buvo pasiūlytos pirkimų vadovo pareigos šeimos įmonėje. Jo atkaklumas ir užsidegimas labai padėjo versle. Anksčiau net neturėjome pirkimų vadovo, viskuo rūpinosi gamybos vadovas. Praėjus metams nuo Liudo darbo pradžios, už žaliavas tiekėjams mokėjome apie 20% mažiau“, – komplimentų brolio profesiniams sugebėjimams negaili p. Domas. Metų pradžioje buvo priimtas sprendimas atskirti prekybą nuo gamybos ir įkurta UAB „Gergama“, kurios vadovu paskirtas Liudas Jakutis.
Jauniausias brolis Saulius porą metų dirba „Lone“. Jis yra rinkodaros vadovas.
„Mūsų mama Birutė atsakinga už personalą visoje įmonių grupėje. Be jos nėra tvirtinamas nė vienas svarbus etatas. Ji gerai „skenuoja“ žmones, mato, kuris tiks arba ne konkrečioje pozicijoje. Mama taip pat rūpinasi visų parduotuvių įrengimu. Aišku, turime ir dizainerį, kurį, beje, ji ir surado, jis rengia projektus (būsimų salonų interjero – VŽ). Jei reikia padaryti remontą, suorganizuoti statybininkus – tai jos arkliukas. Ji paims ir greitai viską padarys“, – apie mamą šiltai kalba sūnus.
Nors visa šeima darniai darbuojasi šeimos versle, p. Jakutis kalba ir apie esamą susitarimą, kurio laikosi visi sūnūs.
„Trys broliai jau sukūrė šeimas, jaunėlis ruošiasi vestuvėms. Esame sutarę, kad marčios šeimos įmonėje nedirbs“, – apie susitarimą, kaip išvengti trinties versle, kalba p. Domas.
Valdybos vaidmuo
Įmonių grupėje svarbus vaidmuo atitenka valdybai. Jos branduolį sudaro šeimos nariai, o pirmininko pareigas eina Kazimieras Jakutis, šeimos galva. Be to, prireikus spręsti sudėtingesnius valdymo klausimus į valdybą kviečiami ir verslo konsultantai.
„Tėčio svajonė buvo valdyti verslą per kitus asmenis. Jis ne kartą mėgino atsitraukti nuo valdymo, bet vis nesėkmingai. 2008 m. net buvo rimtai svarstoma parduoti verslą čekams, tačiau prasidėjo ekonomikos krizė ir vėl teko pačiam grįžti vadovauti. Vėliau sūnūs užaugo, įsitraukė į verslą. Dabar galime dirbti vieni kitus papildydami“, – pasakoja p. Domas.
Jis detalizuoja, kad su valdybos pirmininku nuolat aptariami įmonių veiklos rezultatai, plėtros ir investicijų planai. Valdybos posėdžiai vyksta maždaug kas mėnesį.
„Kas antrą antradienį aš susitinku su tėčiu, aptariame aktualius klausimus. Aišku, į kasdienius sprendimus tėtis nesikiša, tačiau formuojant strategiją jo žodis turi didelį svorį“, – sako p. Domas.
Paklausus, ar broliai ginčijasi su tėčiu dėl požiūrio į verslą, p. Domas diplomatiškai sako, kad visų charakteriai skirtingi, todėl kartais susikirtimų būna, tačiau galiausiai sprendimus, pasvėrę argumentus, priima kaip komanda.
„Tėčio patirtis padeda tuomet, kai nesiryžti priimti sprendimo. Dažnai jis paskatina veikti, kartais sudaro lengvatines finansines sąlygas, pavyzdžiui, skaičiuojant metinius rezultatus: „Daryk, o riziką galime dalytis per pusę.“ Tėtis kartais pastumia nuo kalniuko, kai nesiryžti. Juk versle svarbiausia – sprendimų priėmimas. Jeigu problemą, mintį, idėją ilgai laikai savyje ir „marinuoji“, galiausiai ji surūgsta arba atneša nuostolį. Kartais puikiausios idėjos, pastumtos nuo kalniuko, gali įsibėgėti ir duoti puikių rezultatų“, – šneka D. Jakutis.
Kazimieras Jakutis, UAB „Lonas ir partneriai“ direktorius, valdybos pirmininkas:
„Kiekviena diena versle yra kaip pamoka, kiekvieni metai – kaip universiteto kursas. Dabar mano pagrindinė funkcija – žvelgti į ateitį: kelti užduotis, apyvartų, pelno siekius. Pavyzdžiui, mūsų grupės užduotis per penkerius metus padidinti visą veiklos apimtį dvigubai.
Kartų konflikto nejuntu, sūnūs gerbia mano nuomonę. Vis dėlto daug klausimų jie sprendžia savarankiškai ir tikrai nėra taip, kad mano žodis – tarsi kirviu nukirsta. Laikausi nuomonės, kad visais klausimais reikia diskutuoti, reikia, kad ir jie sutiktų bei pasakytų: „Taip, tai tiesa.“ Ankščiau dariau tokių klaidų, primesdavau savo sprendimus. Įsitikinau, kad primesti nurodymai neveikia, nes vis tiek atsiranda šimtas priežasčių, kodėl to neįmanoma padaryti.“